logo    Smaltoli  Smaltované nádobí  Smalt - stoprocentní tradice 

Články
Cesta 2017

Naložit všechen smaltovaný plech do káry a vydat se na rozvoz není vždy jednoduché a než se prostor plně využije, chvíli to trvá. Nakládat a vykládat - to věčný úděl rozvozce zboží. No a vylovit pak určitý hrnek nebo konvici je docela fuška. Ale i když jsem v práci, pořád se cejtím jako na vandru. Když se proplétám tou naší mrňavou zemičkou po silnicích, po ktrerých se už témeř nejezdí, často zastavím u zřícenin domů a opuštěných sadů. U zatopených lomů se dá strávit skvělá noc pod širákem.  

V ráno si hopsnu do vody, dám kafe, vytahám smalťáčky z káry, připravím objednávky a pak šup na rozvoz. 

Mějte se fajn a železné zdraví. Miloš.

  

 

 

V.JPG

 

PF 2017

Ať to přežijem - ve zdraví.
Miloš.

Něco o smaltu - Smaltování je technika, která umožňuje upravit povrch kovových předmětů tak, aby sloužily skutečně velmi dlouho. Na kovový povrch se nanáší anorganické sklo, které se za vysokých teplot taví. Při tepelném zpracování tak dochází k vytvoření skelného, tvrdého a odolného povlaku.

Smaltované cedule na domech vynikají svojí odolností proti povětrnostním vlivům, smaltované hrnečky agresivnímu prostředí v myčce. Smaltované cedule a smaltované hrnečky jsou dokladem dobrého nápadu, znalostí v oboru a zručnosti. A v naší zemi to pár smaltoven umí vyrobit i dnes. Cedule zůstávají stále stejné, smaltované nádobí však doznalo přece jen změny. Na rozdíl od dob našich babiček smaltované nádobí už není pouze v barvě bílé nebo černé. Nádobí dnes hraje všemi barvami. Ve firmě SMALTUM barevné smaltované nádobí doplňuje výtvarnice Markéta Novotná svými vlastními kresbami.

Dekorované smaltované hrnečky, konvice, nádobí, smaltované náhrdelníky a náušnice firma SMALTUM vyváží  do celého světa. U nás zboží dodáváme do stovky specializovaných obchůdků.

Mějte se fajn a jen to nejlepší. Miloš

Smalt je o radosti. Pití čaje a kávy nás těžko opustí. Proto se z našich hrnečků, konvic a cukřenek stávají denní pomocníci a důvěrní přátelé.

Vybíráme si jednotnou barvu pro všechny členy domácnosti, odlišujeme si je se obrázkem, nebo volíme různé barvy a obrázky. Výsledkem je pestrá směsice veselých barev. Vždyť smalt je o radosti.

Hrnek1.jpg

Vesna letos natrvalo vstoupila do Čech

vesna 2.JPG

A aby se ještě trochu trápila, hned s ní dorazila záplava sněhu, mrazu a průtrže mračen ze začátku týdne. Já jsem si to také užil a to při rozvozu smalťáčků po obchůdcích. Ve středu jsem ještě stihl silničáře a vlekl se plný radosti od čtvrté ranní v neprůhledné tmě plné obrovských sněhových vloček za jejich radlicí a posypem severem Čech.

Ve čtvrtek v Krkonoších mi během chvilky zapadaly sněhem při vybalování bedny se zbožím a v pátek v Českém Krumlově nám všem málem mrazem upadly prsty. Však se nadarmo netraduje, že v březnu za kamna vlezem a v dubnu si tam ještě budeme lebedit. A tak i když se nám na naši polokouli jarní rovnodenností prodlužují dny a nastává oteplení, jediné, co je zatím pravda, je to, že ptáci zpěváčci na sebe křičí ještě za tmy od půl páté ranní.

 

 

 

 

vesna 1.JPG

 

 

 

Zkušení zahrádkáři už mají za sebou únor plný horečné činnosti, kdy se věnovali výsevu letniček a zakrýváním rostlinek netkanou textílií ve sklenících. No a OLI si darované jaro přinesla domů a osadila do smaltovaných květináčů a smaltovaných kyblíků.

kyblik 2.JPG

PS. :To mi také připomíná, že je nejvyšší čas k výrobě ptačí budky, co nám spadla stářím v zimě ze švestky.

 

Mějte se moc a moc fajn.

 

Miloš

 

Liberec 23.3.2009

OTZkNzZhY